Právě jste zde: Home » Aktuality » Nová zelená úsporám: stát dá další dvě miliardy
Pondělí, 16 Pro 2019

Nová zelená úsporám: stát dá další dvě miliardy

Tisk PDF

Celkovou renovací rodinného domu sníží jeho majitelé nejen náklady na provoz budovy, ale díky příspěvku od státu mají možnost ušetřit i značnou část investice. Na program Nová zelená úsporám 2013 byla letos vyčleněna jedna miliarda korun.

Z této částky je sice žadatelům k dispozici posledních asi 40 milionů, vlastníci rodinných domů však budou moci žádat o podporu i v navazujícím programu, který startuje v lednu. Na něj bude mít ministerstvo životního prostředí v roce 2014 nejméně dvě miliardy korun z příjmů z prodeje emisních povolenek.

O dotace je zájem. Zpracovatelé posudků se ale obávají, aby v druhé vlně dotačního programu, která startuje v lednu, nebyly pozměněny podmínky. Projekty žadatelů by pak totiž nemusely splnit dotační kritéria. „Bohužel, dosud nebyly uveřejněny přesné podmínky nové výzvy," řekl Petr Kotek, jednatel společnosti EnergySim.

Ministerstvo však ujišťuje, že k zásadním úpravám nedojde. "Podmínky nového programu budou obsahovat pouze drobné procesní a administrativí úpravy," řekla mluvčí resortu Martina Neckářová.

Půl miliardy korun na renovace rodinných domů

V těchto dnech dobíhá program, který bude ukončen po vyčerpání jedné miliardy nebo nejpozději 20. prosince. Podpora je rozdělena do oblastí A až E a vedle celkové renovace rodinného domu či výstavby domu s velmi nízkou energetickou náročností mají nárok na příspěvek i lidé, kteří si instalují na střeše domu solární kolektory, mění kotel za ekologický nebo si pořídí větrací systém se zpětným získáváním odpadního tepla.

„Co do objemu finančních prostředků bylo nejvíc žádostí pro oblast A - snižování energetické náročnosti stávajících rodinných domů,“ řekla Neckářová. Na renovace rodinných domů mají lidé od státu dostat v dobíhající vlně podpory více než půl miliardy korun. Na podporu novostaveb v pasivním energetickém standardu (oblast B) by pak mělo jít bezmála 200 milionů korun (viz tabulku, stav k 29.11. 2013).

Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám pomáhá i firmám a podnikatelům ze stavebnictví. Získají zakázky, což se příznivě promítá i do zaměstnanosti. V samotných zakázkách na stavební práce se však program projeví výrazněji až v příštím roce.

Oproti původní Zelené úsporám (v letech 2009 a 2010) letos ani v příštím roce nemohou o dotace žádat majitelé bytových domů. To je podle největších správců bytových domů v zemi škoda. „Náš největší dům má 300 bytů, to už je velká zakázka, která by pomohla i stavebnictví,“ říká Oldřich Sova, předseda představenstva pražského bytového družstva SBD Pokrok.

V Česku prošla kompletní renovací jen zhruba polovina paneláků a necelá čtvrtina cihlových bytových domů. U rodinných domů je to ještě mnohem méně. Vyplývá to z průzkumu, který aliance Šance pro budovy zpracovává pro ministerstvo průmyslu. 

 

zdroj : ihned

4