Právě jste zde: Home » Aktuality » Zvýhodněné úvěry Jessica na rekonstrukci bytových domů
Pondělí, 16 Pro 2019

Zvýhodněné úvěry Jessica na rekonstrukci bytových domů

Tisk PDF

Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) zahájil příjem žádostí o zvýhodněné úvěry na modernizace bytových domů z programu JESSICA. Informovala o tom mluvčí fondu Jana Marešová. Žádosti lze podat na většině poboček Komerční banky

O startu programu Jessica se mluvilo už loni na jaře s tím, že příjem žádostí měl začít na podzim. Podle náměstka ministra pro místní rozvoj pověřeného řízením SFRB Miroslava Kalouse byla příprava programu administrativně náročná, a proto příjem žádostí začal až letos. Proces zbrzdil také výběr spolupracující banky, to se státnímu fondu podařilo až napodruhé. "Hlavní výhody programu Jessica jsou velmi nízká úroková sazba a její fixace po celou dobu splácení. KB tak bude poskytovat úvěry z programu Jessica již od 0,71 procenta za rok na dobu deseti let," uvedla Marešová. Doplnila, že úvěr je bez veškerých běžných poplatků za správu a poskytnutí. "I přes fixní úrok po celou dobu trvání splácení má klient možnost provádět mimořádné splátky bez jakýchkoliv poplatků," dodala.

Účelový úvěr pokryje až 90 procent modernizace, zbylých deset procent bude spoluúčast žadatele. Větší žadatelé budou moci získat jen 75 procent uznatelných nákladů. Maximální výše úvěru pro jeden projekt je 50 milionů korun, jeden příjemce může získat úvěry za maximálně 120 milionů korun. Pro pilotní fázi má SFRB z evropských fondů připraveno 600 milionů korun. Tyto peníze musí být vyčerpány do konce roku 2015.

Peníze z Integrovaného operačního programu mohou prostřednictvím programu Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) využít na obnovu bytových domů všichni vlastníci, jejichž nemovitost leží ve městě se schváleným Integrovaným plánem rozvoje měst. Těchto měst je v ČR 41. Na zvýhodněné úvěry dosáhnou jak fyzické osoby, tak například obce, společenství vlastníků jednotek či bytová družstva.

SFRB má na podporu bydlení pro letošní rok vyčleněno až 1,32 miliardy korun. Tyto peníze poskytne prostřednictvím nízkoúročených dlouhodobých úvěrů hlavně na rekonstrukce panelových domů a výstavbu nájemních bytů.

Zdroj: ČTK

4